Steganografia

Kryptografia a steganografia

Słowo kryptografia wywodzi się z języka greckiego, gdzie słowo krypto oznacza – ukryty, tajny, natomiast graph oznacza – pismo, słowo. W wolnym tłumaczeniu kryptografię można przetłumaczyć z greckiego jako „tajne pismo”.  Kryptografia jest to sztuka przekształcenia tekstu jawnego zrozumiałego dla wszystkich w tekst zaszyfrowany, który zrozumiały jest tylko dla osób wtajemniczonych, znających szyfr. Jak łatwo zauważyć, kryptografia nie zajmuje się ukrywaniem przed osobami trzecimi faktu istnienia informacji, ale jedynie jej przekształcenie przy pomocy szyfru do takiej postaci by treść wiadomości pozostała ukryta. Ukrywaniem faktu istnienia informacji zajmuje się wariant kryptografii jakim jest steganografia.

O steganografii i kryptografii możesz posłuchać na poniższym wideo.

A jeśli chciałbyś się dowiedzieć co ma wspólnego steganografia i 300 Spartan, którzy walczyli w Bitwie pod Termopilami z hordą Persów, zajrzyj tutaj: historia steganografii

Steganografia w wolnym tłumaczeniu oznacza „ukryte pisanie” (gr. steganos – ukryty), a jest to po prostu nauka o ukrywaniu istnienia informacji. Składa się na nią zbiór technik służących do ukrywania informacji m.in. w plikach graficznych, tekstowych czy audio. Podstawową różnicą między steganografią a kryptografią jest niewątpliwie to, że w przypadku tej pierwszej zmierza się do ukrycia faktu istnienia jakiejkolwiek wiadomości, bez konieczności jej szyfrowania. Steganografia wykorzystuje nosiciela, by ukryć w nim wiadomość, a kryptografia zmienia wiadomość do postaci niezrozumiałej przez osoby postronne.

Steganografia ma jedną zasadniczą wadę – przechwycenie wiadomości jest jednoznaczne z jej ujawnieniem. Oczywiście sam fakt przechwycenia wiadomości jest dość mało prawdopodobny. Zakładając, że ukryta wiadomość znajduje się w pliku graficznym umieszczonym w Internecie prawdopodobieństwo jej odkrycia przez osobę postronną wśród miliardów plików graficznych znajdujących się w Internecie jest niewiarygodnie niskie. Jednakowoż stosując obok siebie kryptografię oraz steganografię można znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa szyfrując wiadomość przed jej ukryciem. Dzięki temu rozwiązaniu nawet po wykryciu wiadomości przez osobę niepowołaną, nie zostanie ona ujawniona dopóki szyfr nie zostanie złamany.

Dodaj komentarz